تندیس هاشمی , حوادث سال 88

تخریب هاشمی فرآیندی که حد یقف ندارد/ پایگاه مردمی هاشمی را در تخریب های خودتان ببینید

تندیس هاشمی که آنها سال ها او را با آن اوصاف در ذهن بخشی از مردم ساخته و پرداخته بودند با این هجمه ها ریزش کرده و آن خیال بافی ها رنگ باخت. مردم به عینه می دیدند مردی که او را نزد آنان در هاله ای از قدرت و ثروت معرفی می کنند چگونه به شدیدترین وجه ممکن مورد تخریب قرار می گیرد و هیچ عتاب و خطابی هم متوجه توهین کنندگان نمی شود.

 هاشمی محبوب نیست، هاشمی انقلابی نیست، هاشمی لیبرال است، هاشمی در پی تحریف سخنان امام است چندی پیش تر: هاشمی پدر خوانده است، هاشمی دولت را قبضه کرده است، هاشمی دارد دولت را مصادره به مطلوب می کند، چندی قبل تر: هاشمی اشراف سالاری را رواج داد، هاشمی با گفتمان اصیل انقلاب موضع دارد، قبل ترها: هاشمی و خانواده فساد مالی دارند، هاشمی عالیجناب سرخپوش است، هاشمی در پی حذف مخالفین بود و .....

این سخنان مرور مجمل و مختصری است بر واکنش های منتقدین متفاوت و متکثر و البته پرو پا قرص آیت الله در ادوار مختلف انقلاب، طیف هایی که از چپ چپ تا راست راست را شامل شده و شاید هیچ خاستگاه و عقبه سیاسی مشترکی نمی توان برای آنان یافت جز مخالفت با سیاستمداری که شش دهه تمام است به کنش گری در سطوح مختلف سیاسی می پردازد. سیاستمداری که برغم تمامی این هجمه ها و انتقادات گزنده که گاه سر به تهمت های ناروا و تخریب های ناموزون می زند هنوز بر تارک سپهر سیاسی ایستاده است و قصد افول و کناره جویی هم ندارد.

وجه تمایز هاشمی با دیگر سیاستمداران هم عصرش و شاید پیش تر ها آنست که او در یکی از پر تلاطم ترین ادوار تاریخ ایران توانسته است حضوری متداوم و مستمر را رقم بزند. هاشمی هیچ گاه خود را از معرض ابتلای آرا و نظرات مردمی بدور نداشته و سیاست ورزی خود را همیشه در تنوره فعل و نظر مردم آبدیده کرده است.

 

او همانگونه که موفقیت های پر شماری برای خود رقم زده بارها نیز طعم شکست را با تمام وجود چشیده، اما باز بی محابا به این فراز و فرودها تن سپرده و کشتی بر تلاطم ها رانده است. بارها و بارها منتقدین مرگ سیاسی هاشمی را نوشته و ممهور کرده اند اما او باز از شکست پیروزی ساخته و بر فراز آمده است.

پس از حوادث سال 88 سیل هجمه ها در داخل عیان تر و آشکارتر از همیشه متوجه هاشمی شد. آنانی که تا چندی پیش تر با شایعه پردازی قدرت های افسانه ای برای هاشمی جعل کرده و او را سرخط بسیاری از فعل و انفعالات پشت پرده می خواندند و او را برخوردار از کلونی متمرکز قدرت و مرهون از کاست ویژه و مخوف می شمردند، بی محابا تندترین انتقادات را متوجه وی کردند تا هاشمی را از صحنه تاثیر گذاری محذوف دارند.

اما آنان دو نکته کلیدی را در این میانه به فراموشی سپردند. تندیس هاشمی که آنها سال ها او را با آن اوصاف در ذهن بخشی از مردم ساخته و پرداخته بودند با این هجمه ها ریزش کرده و آن خیال بافی ها رنگ باخت. مردم به عینه می دیدند مردی که او را نزد آنان در هاله ای از قدرت و ثروت معرفی می کنند چگونه به شدیدترین وجه ممکن مورد تخریب قرار می گیرد و هیچ عتاب و خطابی هم متوجه توهین کنندگان نمی شود. از طرف دیگر مردم ایران نشان داده اند که فارغ از طیف بندی های سیاسی همواره از چهره ها و شخصیت هایی که مورد هجمه قرار گرفته و مظلوم واقع می شوند حمایت می کنند.

همه چیز دست به دست هم داده بود تا آیت الله دوباره بر فراز صحنه سیاست بیاید. انتخابات 24 خرداد پاسخی قاطعانه به آنانی بود که هاشمی را محذوف عرصه سیاسی می خواستند. اقبال و استقبال مردمی از آیت الله و مشی فکری اش در این انتخابات نشان داد که هنوز وی پس از هشت دهه چهره مورد وثوق و مرجع در صحنه سیاسی است و می تواند کنش های غیر منتظره و دگرگون کننده را در صحنه سیاسی رقم بزند.

پس از لختی تامل حال دوباره هاشمی در معرض انتقادات تند و صریح قرار گرفته است و باز تا کلامی از سوی وی منعقد می شود؛ تندترین انتقادات پشت سرهم علیه او رج می گردد. هاشمی خیرخواهانه از تاخیر در تعیین تکلیف استانداران و ضربه زنی این فرآیند بر ساختار مدیریتی می گوید. منتقدین آسمان و ریسمان می بافند که وی قصد مصادره دولت را دارد، او پدر خوانده دولت است و ....

هاشمی نقل قولی از امام (ره) را درباره دستور ایشان مبنی بر حذف شعار مرگ  بر آمریکا و شوروی را در رسانه رسمی مطرح می سازد که مورد تایید موسسه تنظیم و نشر آثار امام نیز قرار می گیرد اما عده ای با تحریف این سخنان که هاشمی به نقل از امام دستور حذف شعار مرگ بر آمریکا را داده (بدون لحاظ قید صدا و سیما) او را با تندترین الفاظ خطاب قرار داده و هاشمی را متهم به جعل کرده و در گامی پیش تر حتی عنوان می کنند که وی انقلابی نیست و لیبرال است.

صدا و سیما نیز که مطابق معمول همیشه با رویکردی جناح مند و خطی هاشمی را مورد تخریب قرار داده و من غیر مستقیم او را به جعل متهم می کند.

نکته جالب توجه در این میانه آنست که حمید روحانی در گفت و گو با فارس تندترین الفاظ را خطاب به هاشمی عنوان کرده و او را به باد انتقاد می گیرد. وی در جالب ترین بخش اظهارات اش می گوید: «عامل دیگری که آقای هاشمی را به این ورطه کشیده است آن است که وی احساس می‌کند در میان مردم پایگاهی ندارد. از انتخابات مجلس ششم تا انتخابات ریاست جمهوری سال 84، اینها نشان داد که آقای هاشمی پایگاه مردمی را از دست داده است بنابراین کسانی که پایگاه مردمی ندارند بالاخره می‌خواهند به جایی چنگ بزنند و همیشه مطرح باشند.»

حال باید از این دوستان پرسید که مگر شعار ملاک حال افراد است را که بارها دستمایه نوشتارهای خود کرده اید را به فراموشی سپرده اید؟ از حسن اتفاق این نقطه متمایز کننده هاشمی است که همواره به فعل و نظر مردم رجوع کرده و خود را در معرض نظر آنان قرار می دهد. شما متعمدا هشت سال گذشته را حذف کرده اید چون می دانید هاشمی در سال 92 در اوج محبوبیت و مورد وثوق مردم است و آنان با تجربیات همان سال ها دانسته اند که چه باید می کردند و نکردند.

در پایان باید به آقای روحانی و دوستانشان متذکر شد که علت یابی کنید چرا هاشمی به قول شما فاقد پایگاه مردمی در سال 84 چرا پس از هشت سال هجمه های مداوم طیف فکری دوستان شما اینچنین مورد اقبال و استقبال مردم قرار گرفته است؟

 

براستی باید گفت یکی از علل اصلی این محبوبیت غیر از مشخص شدن عملکردهای طیف فکری شما فراتر از شعارهای پر طمطراق اعلامی، تخریب های طیف متبوع شماست که هر آنکه مورد حمله و تخریب شمایان قرار می گیرد مورد لطف و پذیرش مردم نیز قرار می گیرد. پس علت وضعیت را نه در هاشمی و کنش اش که در خودتان بجویید که با چنین واکنش هایی از سوی مردم روبرو می شوید./خرداد

 رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.